Helal Kozmetik Nedir?

Helal: Dinimizin yapılmasını uygun gördüğü, izin verdiği, onun kurallarına aykırı olmayan, dince yasaklanmamış olan iş ve davranışlardır. Temiz olan yiyecekler, çalışarak elde edilen kazanç helal işlerdir. GMP (İyi İmalat Uygulamaları) standartları ile HPP teknoloji (Yüksek Penetrasyon özelliğine uygun sahip üretim teknolojileri) kullanılarak, hijyenik ortamda ve hiçbir sakıncalı maddeyle teması olmadan, insan sağlını tehlikeye atmayarak islami kurallara uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen sertifikadır.

Ürünleri; katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar.

Kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilgi eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirilir. Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.

Helel Sertifika Neden Önemlidir?

Artık ticaret, üretim, ulaşım ve iletişim ile teknoloji tarihin tüm dönemlerinde olduğundan çok daha hızlı ve kapsamlı değişmektedir. Bu değişim, güven sorusunu da beraberinde getirmektedir. Şurası bir gerçektir ki, bundan 50 yıl önce, yediğimiz yemeğe güvenimiz tamdı, içerisinde her hangi bir sağlıksız madde olma ihtimali yoktu.

Bu nedenle insanların tükettikleri ürünlere olan güvenleri her zaman yüksekti ve tüketilen ürünün helal olası ile ilgili bir endişe çok rastlanılan bir durum değildi. Başka bir neden de, teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve tüketilen ürünler için kullanılan hammaddelerin kökenlerinin çok değişmesidir. Gelişen teknoloji, bizlerin dinimizce yasak olan kaynaklardan gelen ürünlerin hiç haberimiz olmadan soframıza geldiğini, kozmetik ürünleri veya ilaç şeklinde kullandığımızı anlamamızı sağladı. Buda doğal olarak dinimizce helal olan ürünlere uluşma istek ve ihtiyacımızı artırmıştır.

Farmasi’nin tümleri Helalder tarafından onaylanan kurumların gözetimi altında verilen Helal Sertifikası’na sahiptir.

Helalder Kimdir?

Helal Derneği, helal ürünlerin temininin kolaylaştırılması, bu konularda usul geliştirilmesi ve standartların belirlenmesi konularında çalışma yapmak ve mevcut çabalara katkıda bulunmak amacı ile Konya’da kurulmuştur. Kuruluşunun amacı insanları genelde temiz ve güvenilir ürünlere, özelde ise Müslümanlar için dinimiz kurallarına uygun helal ürünlere ulaşmasını sağlamaktır.

Farmasi Ürünleri Helal Sertifikasına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir